Top

بررسی و انتخاب داکت اسپلیت

بررسی و خرید داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی )

داکت اسپلیت ها از دو قسمت تشکیل شده اند یک یونیت داخلی (هواساز) میباشد که در داخل محیط زیر سقف کاذب نصب می گردد و یک یونیت خارجی که (کندانسور) در محیط خارجی مثل پشت بام و یا بالکن نصب میشود . ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی توسط لوله های مسی و کابل اتصالی  صورت می گیرد. نحوه ی کارکرد آن به این صورت است که کندانسور ، گاز خنک (مبرد )  را به یونیت داخلی ارسال می کند، در داخل یونیت داخلی گرمای محیط توسط گاز (مبرد) گرفته می شود و به هوای سرد تبدیل می شود، هوای سرد هم توسط فن به محیط ارسال میشود و این سیرکولاسیون هوا باعث سرمایش محیط می گردد .

برای سیستم گرمایشی کویل آب گرم در ساختمان هایی که از داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی استفاده می نمایند بسیار متداول میباشد در داکت اسپلیت های اینورتر نیز که قادر به تامین سرمایش و گرمایش از طریق کمپرسور هستند  استفاده از کویل آب گرم برای تامین گرمایش توصیه می گردد؛ این روش میزان قابل توجهی در هزینه  مصرف برق صرفه جویی می نماید. در زمستان آبگرم کویل گرمایشی  توسط موتورخانه مرکزی و یا پکیج گرمایشی تامین می گردد .

دسته بندی داکت اسپلیت ها از نظر نوع مصرف برق :

  • داکت اسپلیت های معمولی که کمپرسورهای آنها از نوع معمولی میباشد در این حالت کمپرسور مدام در حال روشن و خاموش شدن میباشد و این امر باعث کاهش طول عمر کمپرسور و افزایش مصرف برق میشود .
  • داکت اسپلیت های اینورتر که کمپرسورهای آنها از نوع اینورتر بوده و نسبت به داکت اسپلیت های معمولی به صورت واقعی 40 درصد مصرف انرژی کمتری را دارا هستند به دلیل اینکه در این دستگاهها متناسب با میزان بار برودتی محیط کمپرسور وارد مدار می گردد و کمپرسور به صورت اتوماتیک با تغییر دور میزان بار برودتی و مصرف برق را تنطیم می نماید .

مزایا داکت اسپلیت :

  • هزینه اولیه ارزان
  • مجزا بودن هر واحد
  • کارکرد آسان

معایب داکت اسپلیت :                                

  • کنترل دما بصورت منطقه ای وجود ندارد بطوریکه دستگاه داخل آپارتمان روشن میشود تمام فضاها هم دما میشوند.
  • در مقایسه با مینی چیلرها یا چیلرهای تراکمی مصرف برق بالاتری دارند ولی نسبت به اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر می باشد.

عوامل موثر در انتخاب دستگاه داکت اسپلیت :

  • طراحی مهندسی لوله کشی و کانال کشی که بسیار روی کارکرد و سطح صدای دستگاه تاثیرگذار است .
  • انتخاب دستگاه مناسب و استاندارد

ظرفیت برودتی واحد های مسکونی برای نصب داکت اسپلیت به شرح ذیل میباشد :

مساحت مفید (مترمربع)زیر بام

مساحت مفید (مترمربع)

ظرفیت برودتی(but/hr)

60

75

24000

90

100

36000

110

130

48000

140

160

60000