Top

بررسی و انتخاب رادیاتور

راهنمای خرید رادیاتور و انواع آن

اکثر رادیاتورهای موجود در ایران را با توجه به شکل و شمایل آنها می‌توان به سه دسته‌‌ی پره‌ای، تخت و لوله‌ای تقسیم کرد. البته رادیاتورهای تخت بیشتر با نام پنلی شناخته می‌شوند. علاوه بر شکل ظاهری می‌توان رادیاتورها را با توجه به جنس آنها نیز از یکدیگر تفکیک کرد. معمولا رادیاتورهای موجود در ایران از نوع آلومینیومی و فولادی هستند. البته گاهی از فلز چدن نیز در ساخت برخی از گونه‌های آنها استفاده می‌شود. هرچند که باید گفت تعداد رادیاتورهای چدنی در حال حاضر بسیار اندک است و به دلیل پایین بودن میزان کارایی و قدرت گرمایش آنها، این قبیل رادیاتورها دیگر به صورت گسترده تولید نمی‌شوند.  

بد نیست بدانید که رادیاتورهای فولادی به طور عمده نوع پنلی را شامل می‌شوند. البته رادیاتورهای قرنیزی، شیشه‌ای و حتی سنگی نیز در کشور ما یافت می‌شوند که از جنبه‌ی تزیینی بیشتری نسبت به سایر مدل‌های موجود برخوردارند. در میان مواردی که از آنها نام برده شد، رادیاتور پره‌ای در کشور ما نوع رایج‌تری به شمار می‌رود. پس از آن نیز رادیاتور تخت یا پنلی قرار دارد.

راهنمای خرید رادیاتور پره‌ای

رادیاتورهای پره‌ای به طور معمول از جنس آلومینییوم ساخته می‌شوند. جنس این رادیاتورها موجب می‌شود که در برابر رسوب، زنگ زدگی، خوردگی و استهلاک از مقاومت بیشتری برخوردار گردند. یکی از نکاتی که هنگام خرید رادیاتور پره‌ای باید به آن توجه داشت، تعداد بخش‌ها یا پره‌های موجود در این رادیاتور است. مسلما هر چقدر که این تعداد بیشتر باشد قدرت گرمایش رادیاتور نیز به همان نسبت بالاتر می‌رود.

به طور عمده رادیاتورهای پره‌ای موجود در ایران در سه نوع پنج پره‌ای، هفت پره‌ای و ده پره‌ای یافت می‌شوند. البته می‌توان در صورت لزوم بر تعداد این پره‌ها افزود و قدرت گرمایش رادیاتور را توسط آن بهبود بخشید. در واقع هر کدام از این بخش‌ها یا پره‌ها میزان حرارت مشخص و معینی را تولید می‌کند. به این ترتیب با توجه به مساحت محیطی که قرار است رادیاتور در آن نصب شود، تعداد پره‌های معینی با یکدیگر ترکیب می‌شود تا بتواند حرارت مورد نظر برای آن محیط را تامین نماید.

رادیاتور پره‌ای معمولا در اندازه‌ها‌ی شش سانیمتری، هفت سانتیمتری، هشت سانتیمتری و نه سانتمتری موجود است. مسلما یک رادیاتور پره‌ای نه سانیمتری از قدرت گرمایش بیشتری نسبت به یک رادیاتور پره‌ای شش سانتیمتری برخوردار است.

اگر هر کدام از پره‌های رادیاتور خراب شود یا دچار مشکل گردد می‌توان آن را به راحتی تعویض نمود. همچنین با توجه به جنس آلومینیومی رادیاتور پره‌ای، این گونه از رادیاتور مقاومت بالایی در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهد. بنابراین رادیاتورهای پره‌ای در مکان‌های مرطوبی نظیر حمام خانه‌ها کیفیت و عملکرد بسیار مناسبی را به نمایش می‌گذارند. در مجموع رادیاتورهای پره‌ای از دیرباز در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند و در طول این سال‌ها تنها شکل و شمایل ظاهری آنها تغییر یافته است.

راهنمای خرید رادیاتور پنلی

پس از رادیاتور پره‌ای به رادیاتورهای نوع پنلی می‌رسیم. همان گونه که عنوان شد جنس این نوع رادیاتور از فولاد است. معمولا از رادیاتورهای پنلی به علت شکل ظاهری‌ خاصی که دارند به منظور زیباسازی منازل استفاده می‌شود. رادیاتور پنلی با پیوستن بخش‌های مجزای آن به یکدیگر شکل می‌گیرد. البته این بخش‌ها در نهایت یک کل واحد را تشکیل می‌دهد. این بخش‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود و از اندازه‌ی چهل تا دویست سانتیمتری را در بر می‌گیرد. مسلما به منظور استفاده‌ معمولی در منازل عادی پنل‌های کوچک‌تر این رادیاتورها به کار گرفته می‌شود.    

جنس فولادی رادیاتورهای پنلی موجب می‌شود که نسبت به رادیاتورهای آلومینیومی از بازده گرمایشی پایین‌تری برخوردار گردند. البته استفاده از سیستم کنوکتور در رادیاتورهای پنلی بخشی از این کاستی را جبران می‌کند و حتی گاه موجب می‌شود که میزان بازدهی کلی رادیاتورهای پنلی نسبت به رادیاتورهای آلومینیومی افزایش یابد. افزون بر آن رادیاتورهای فولادی نسبت به همتایان آلومینیومی خود استعداد بیشتری برای جذب رسوب دارند. از همین رو میزان استهلاک آنها نیز بالاتر است. علاوه بر آن برخلاف رادیاتورهای پره‌ای که دارای پره‌های قابل تعویض هستند، اگر مشکلی برای بخشی از رادیاتور پنلی به وجود بیاید باید کل پنل آن تعویض گردد.

البته با توجه به میزان حرارت کمتری که روی سطح رادیاتورهای پنلی وجود دارد، میزان استهلاک ظاهری آنها نسبت به رادیاتورهای پره‌ای کمتر است. شاید یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت رادیاتورهای پنلی، سوای مشخصات ظاهری آنها، قیمتشان باشد که کمتر از رادیاتورهای پره‌ای است.

در مجموع اگر بخواهیم نکات مثبت رادیاتور پنلی را برشماریم می‌توان به مواردی نظیر گنجایش حرارتی نسبتا مناسب، مصرف کمتر میزان انرژی، بهینه بودن نوع عملکرد سیستم گرمایشی، پایین بودن گنجایش آب‌گیری، و عدم نیاز به هواگیری مکرر اشاره کرد.

به این ترتیب در بحث راهنمای خرید رادیاتور باید معیارهای فرد خریدار به طور کامل مشخص باشد. به این معنی که آیا شما بیشتر به زیبایی یک رادیاتور اهمیت می‌دهید یا این که میزان بازدهی و قدرت گرمایش آن برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ با پاسخ به این پرسش می‌توان به انتخاب بهتری دست یافت. البته همان گونه که در ابتدای متن به آن اشاره شد، نوع منبع گرما اولویت اصلی و ابتدایی را به خود اختصاص می‌دهد.